V tomto článku sa zameriame na výber správneho vybavenia na snowboard. Teda topánky, viazanie, oblečenie a ďalšie doplnky. Podľa akých parametrov vyberať samotný snowboard sme poradili v tomto článku .
Pri výbere vybavenia zohráva úlohu mnoho faktorov. Výška a váha jazdca, skúsenosti a aký štýl jazdy máte v pláne. Či si to pofrčíte po zjazdovke hore a dole alebo vás viac lákajú prekážky a skoky, prípadne freeridová jazda v prašane.
U nás nájdete na jednom mieste všetko, čo na snowboard potrebujete . Vybavíme vás od hlavy po päty. Od topánok až po helmu.
A práve pri topánkach začneme. Topánka na snowboard by mala mať rovnaké číslo ako vaše bežné topánky. Odporúčame si topánky vyskúšať, rovnaké číslo ešte neznamená, že topánka naozaj sedí. Topánky na snowboard musia sedieť dokonale, pretože to ovplyvní nielen vaše pohodlie, ale aj kvalitu jazdy a ovládateľnosť dosky .
Na skúšanie si vezmite ponožky, v ktorých jazdíte alebo nejaké vysoké a hrubšie. Žiadne letné členkové. Vnútornú stielku utiahnite na maximum a topánky pevne zaviažte. Noha by mala byť v topánke úplne napevno, bez možnosti sa hýbať, ale zároveň by vás nemali nikde tlačiť.
Na freestyle jazdenia v parku sa viac hodia topánky mäkšie, ktoré vám umožnia väčšiu voľnosť pohybu. Na jazdenie na zjazdovkách alebo freeride mimo nich sú vhodnejšie tuhšie topánky. Tie poskytujú nohe väčšiu oporu a teda cit pre jazdu.
Šnúrky sú klasika a mnoho snowboardistov na nich nedá dopustiť. Máte s nimi pocit, že si topánku môžete utiahnuť sami podľa pocitu. Tak ako to práve chcete. Navyše sú topánky so šnúrkami spravidla lacnejšie.
V posledných rokoch čoraz viac výrobcov prichádza so špeciálnymi uťahovacími systémami. Nájdete ich hlavne na drahších modeloch a určite tu svoje peniaze dáte za kvalitu. Systémy sú veľmi spoľahlivé, stoja za nimi výskum a testovanie a sľubujú perfektne utiahnuté topánky. Môžeme odporučiť napríklad možnosť uťahovať zvlášť holennú a priehlavkovú časť topánky .
Viazanie na snowboard vyberajte až keď máte vybrané topánky . Tie musia do viazania dobre padnúť. Pri výbere sa riaďte veľkosťou topánky.
Na väčšine viazaní môžete nastavovať dĺžku základne, priehlavkové popruhy držiace chodidlo a mieru náklonu opierky päty . Na viazanie majte zo začiatku po ruke aj náradie, pretože len málokomu sa podarí nové viazanie nastaviť hneď na prvýkrát perfektne a spravidla musíte urobiť korekcie v nastavení priamo na svahu.
Vyraziť na snowboard bez helmy je hazard. Aj dospelí by ju mali mať na hlave pri každej jazde.
Pri výbere sa riaďte obvodom hlavy. Helma na snowboard aj na lyže vám musí na hlave sedieť tak, že aj bez zapnutého pásika pod bradou sa helma pri zatrepaní hlavou nepohne .
Vyberať môžete aj z heliem s nastaviteľnou veľkosťou. Vhodné sú hlavne pre deti. Tým potom aj počas rastu vydržia viac sezón a vždy na hlave dobre držia.
Pokiaľ sa chystáte na snowboarde skákať a jazdiť na prekážky, určite využite aj ďalšie chrániče. Minimálne potom chránič chrbtice . Ten je číslovaný rovnako ako oblečenie - teda XS až XXL. Osobne odporúčame chránič chrbtice používať na snowboarde vždy.
Pri snowboardovej bunde a nohaviciach vyberajte podľa ukazovateľov vodeodolnosti a paropriepustnosti . Ľahšie a priedušnejšie oblečenie sa viac hodí pre aktivity, kde ste neustále v pohybe. Naopak ak sa radi zastavíte pri bare alebo s priateľmi zevlujete pri prekážkach a staviate skoky, tak voľte oblečenie s vyšším vodným stĺpcom a menej priepustné.
Všeobecne by ste mali vyberať nohavice a bundy s parametrami priedušnosti a vodeodolnosti nad 10 000/10 000. Zvlášť, pokiaľ na doske ešte len začínate. Pádom a sedeniu na snehu sa nevyhnete.
Ideálne by mala byť bunda na vnútornej strane vybavená pásom proti snehu . Výhodou je, ak je pás odopínací , bunda je potom príjemnejšia pri bežnom nosení.
Rukavice na snowboard by nemali byť príliš tesné, rýchlejšie potom prechladnú prsty. Väčší tepelný komfort poskytujú rukavice s vyberateľnou vnútornou fleecovou vložkou . Tieto rukavice tiež rýchlejšie uschnú. Pretože na snowboarde človek často manipuluje s viazaním, je lepšie siahnuť po prstových rukaviciach.
Všetky zimné okuliare majú nastaviteľnú dĺžku opasku, takže nemusíte riešiť ich veľkosť. Riešte naopak farby skiel. Každá z farieb/typov skla sa hodí do iných podmienok . Najlepšie je sa pred odchodom na svah pozrieť na svetelné podmienky a predpoveď a dať si na okuliare vyhovujúce sklo.
Do jasného slnečného počasia sa hodia tmavšie zrkadlové sklá, pri zhoršených svetelných podmienkach, hmle alebo snežení je najlepšie rozjasňujúce žlté či oranžové sklo. Pre nočné jazdenie je najlepšie sklo číre. Keď sa počasie strieda, alebo ste leniví ho vymieňať, môžete skúsiť sklo ružové alebo bronzové. O nich sa dá povedať, že sú najuniverzálnejšie.
Fajnšmekrom odporúčame okuliare so sférickým sklom . To je vypuklé a všetky predmety vidíte neskreslené a opticky verné.